Kas ir CLT?

Koka paneļi (egle, priede) jeb CLT ir krustām līmētas koka plātnes no žāvētiem zāģmateriāla slāņiem (parasti tie ir 3, 5, 7 vai 9 slāņi), kas ir orientēti taisnā leņķī viens pret otru un pēc tam savstarpēji salīmēti, veidojot koka konstrukcijas paneļus. Līmējot koka slāņus taisnā leņķī, panelis nodrošina izcilu konstrukcijas slodzes izturību abos virzienos. Ārējais redzamais slānis paralēlas kokšķiedras virziens un nemainās šķērsām.

Koka paneļu jeb CLT pielietojums

Koka paneļus jeb CLT var izmantot kā alternatīvu betonam, veidojot ēkas sienas, jumtus, grīdas un griestus, starpstāvu pārsegumus un tas ir īpaši labi piemērots daudzstāvu augstākām koka konstrukcijām. Tas var ietvert iepriekš izolētas sienu un jumta sekcijas. Citi pielietojumi ietver konsoles grīdas un balkonus, nesošās liftu šahtas un kāpnes. To var izmantot praktiski jebkura veida ēkās, sākot no dzīvojamiem un biroju torņiem līdz skolām un sabiedriskām ēkām. To var atstāt atklātu tā estētiskā izskata dēļ vai vajadzības gadījumā iekapsulēt. CLT koka sienu paneļu ārējos slāņos zāģmateriāli parasti ir vērsti uz augšu un uz leju, lai maksimāli palielinātu tā kravnesību vertikāli. Tāpat grīdas un jumta sistēmām ārējie slāņi ir paralēli garākā laiduma virzienam.

CLT ugunsdrošība

CLT, tāpat kā citi masveida kokmateriāli, dabiski iztur uguni savu ogļu dēļ. Ugunsgrēka gadījumā šī pārogle ārpusē veido aizsargkārtu, saglabājot izturību. Tas ievērojami palēnina degšanu, ļaujot droši evakuēt ēku. Lai nodrošinātu papildu drošību, tipiskā CLT konstrukcija, kurā tiek izmantoti paneļi grīdām un nesošajām sienām, palīdz sadalīt uguni, novēršot tā izplatīšanos uz citām ēkas daļām. Uguns izplatība norit ļoti lēni, jo starp slāņiem nav skābeklis, kas veicinātu materiāla degšanu.

CLT konstrukciju priekšrocības

  • laba siltumvadītspēja;
  • neizsalst kā betons, bet ir ļoti monolīts materiāls;
  • ļoti labas skaņas izolācijas īpašības;
  • seismiski stabils;
  • drošs materiāls pret grauzējiem, jo krustiem salīmētā koksne grauzējiem ir par cietu;
  • tā blīvuma dēļ praktiski nav degšanas īpašību. Degšanas gadījumā aizdegsies tikai acīmredzamā koksnes kārta, jo skābeklis nevar piekļūt katram nākamajam slānim, lēnām pārogļojot dēļus, lai saglabātu nestspējas 2h.
  • izmanto arī starpstāvu pārsegumos un nesošajās konstrukcijās;
  • ekspluatācijas laikā paneļi ir ekoloģiski un cilvēki tajos jūtas ērti.